Şeflera (Schefflera)Nedir? Şeflera Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Şeflera bitkileri, tropikal ev bitkileri olarak bilinen ve iki tür içeren geniş bir bitki cinsidir. En yaygın olanları Schefflera actinophylla ve Schefflera arboricola’dır. Schefflera actinophylla, şemsiye bitkisi veya şemsiye ağacı olarak da bilinir ve uzun, parlak, oval yaprakları olan bir şemsiyeyi andıran merkezi bir sapı vardır.

Olgun bir Şeflera’nın 12 ila 16 yaprakçığı olabilirken, olgunlaşmamış bir Şeflera’da dört ila altı yaprakçık daha yaygındır. Schefflera arboricola ise daha küçük, parlak yapraklı ve bazen kremsi alacalı olabilir.Bu bitkiler genellikle iç mekanlarda yetiştirilir, ancak sıcak aylarda dışarıda yetiştirilebilirler. Dışarıda yetiştirildiklerinde uzun kırmızı, beyaz veya pembe dokunaç benzeri çiçek gösterileri sergilerler. İç mekanda yetiştirilen bitkiler nadiren çiçek açarlar.

Şeflera bitkileri hızlı büyüyen bitkilerdir ve yılda üç fit kadar büyüyebilirler. İç mekanda yetiştirilenler daha yavaş büyür, özellikle sıkı bir saksıda tutulursa. Eğer sıcak iklimli bir bahçeniz varsa, Şeflera’yı en iyi ilkbaharda veya sonbaharda dikmek idealdir.


Şeflera bitkisinin tüm parçaları hafif derecede zehirlidir, özellikle evcil hayvanlar için daha ciddi bir tehlike oluşturabilir.


Şemsiye bitkisini yetiştirmek için bol miktarda dolaylı ışık, sıcaklık ve nem sağlamak önemlidir. Parlak ışığın olduğu ancak doğrudan güneş ışığı almayan bir yer tercih edilmelidir. Zengin ve iyi drene edilmiş topraklara dikilmelidirler. Sulama düzenli olarak yapılmalı, kış aylarında su miktarı azaltılmalıdır. Şeflera bitkileri yüksek nem ve tropikal sıcaklıklara ihtiyaç duyarlar.


Gübreleme, düzenli olarak haftada iki kez veya yavaş salınımlı pelet kullanarak yapılmalıdır.

Şeflera cinsindeki iki yaygın tür, Schefflera actinophylla ve Schefflera arboricola’dır. Schefflera actinophylla daha büyük yapraklara ve boyutlara sahipken, Schefflera arboricola daha küçük ve kompakt bir yapıya sahiptir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir