Bitki Yetiştirmek ve Bakımı

Evde Bitki Bakımı için Gerekenler, Bitki bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

evde bitki yetiştirmek

evde bitki yetiştirmek
Bitki Bakımı, Evde Bitki YetiştirmekDoğayı ve bitkileri seven biriyseniz, bir bitki yetiştirmek sizin için hobiden daha anlamlıdır. Bu yüzden bitkinizin bakımına ve yetiştirilmesine oldukça önem verirsiniz. Veya yeni bir bitki edindiniz ve onun gelişimi için heyecanlısınız.
Bu rehber tamda size göre bir yer 🙂

Evde Bitki Bakımı için İpuçları


Evimizde bulunan bitkilerin gelişimi için bir çok yönteme başvuruyoruz. Yumurta kabuğu kürleri, muz kürleri ve daha nicelerini deniyoruz. Bu denemelerin yanında en önemli unsurları unutmadan bitki bakımına devam etmek gerekiyor.

Ev ve iç mekan bitkilerinde dikkat edilmesi gereken önemli detaylar;

Bitkimizin suyuna, toprağına ve ışık almasına dikkat etmemiz gerektiğini az da olsa biliyoruz.
Peki diğer etkenler neler?


Ev ortamının ani ısı değişimleri ve hava akımları bitkileri olumsuz etkilemektedir. Farkında olmadan oda ısısını yazın klimalar veya vantilatörler ile serinleme çabasına giriyoruz. Bitkilerimizin bu koşullardan nasıl etkilendiğine dikkat etmek gerekiyor. Ani rüzgarlar veya ısı değişimleri hassas yapraklara sahip bitkilerde ölümcül olabilir.

evde bitki bakımı
bitki sulama


– Bitkilerin en önemli yaşam faaliyetlerinden birisi fotosentez yapabilmektir.

Zamanla danın tozları yaprak ve çiçeklerin gözeneklerini kapatabilir. Buda bitkiyi zor bir duruma sokacaktır.Bu yüzden bitkinizin yapraklarını, çiçeklerini nemli bir bezle incitmeden temizleyebilirsiniz.

Evde bitkilerinde böceklenmeye dikkat!

– Fazla sulamadan dolayı kökler aşırı nemlenir ve böceklenme yapabilir. Köklere inmeden bitkinin böcekten arınmasını sağlamalıyız. Bu doğrultuda bitkinizi gözlemlemeniz kritik bir rol oynar.
Bitki saksılarının yanında tarçın bulundurmak ufak böcekleri uzaklaştıracaktır. Fakat kalıcı çözümler için bitkiyi iyi analiz etmeli ve zaman kaybetmeden böcekleri uzaklaştırmalısınız.Sevgiler, çiçekle kalın 🙂

2 thoughts on “Bitki Yetiştirmek ve Bakımı

  1. Emekli olmama az kaldığı için yeni hobiler edinmek adına biraz araştırma yaparken sitenize rastladım. Oldukça detaylı çalışmalarınız var. Bundan sonra sitenizi takip edeceğim. Elinize sağlık…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir