evde çiçek bakımı

evde çiçek bakımı

Çiçek Nedir?


Çiçek ve bitki aslında aynı şey gibi dursa da terimsel olarak çiçek; Bir bitkinin, üreme organlarını taşıyan, genellikle hoş kokulu ve renkli bölümüne verilen isimdir.

Bitkilerin bakımında çiçek önemli bir unsurdur. Çiçekli bitkimiz varsa dikkat etmemiz gereken kritik bir unsurumuz daha var demek oluyor.


Yeşillerin arasından yayılan rengarenk çiçekler, harika kokuları ve solup gitse bile harika görüntüleri bizi bizden alıyor.

Çiçek Bakımı ve Yetiştirme

Çiçeğinizi istediğiniz yerde yetiştirebilirsiniz. Yeter ki çiçeğinizin seveceği, ona uygun bir ortamda bulunması önemli.
Bir canlı ile bağlantı kurmanın karşılıklı konuşmaktan daha fazlası olduğunu göreceksiniz 🙂
Karşılıklı terapi gibi bir şey.


Çiçeğinizin türüne göre bir çok faydasını bulabilirsiniz. Havayı temizleme, temiz hava üretme, mikroplara direnç, kötü kokuları giderme vb. faydaları bulunan türler oldukça fazla.

Çiçeğinizin bakımında önemli bazı kritik noktalar bulunuyor. Bunlar neler derseniz;

  • Toprak Seçimi
  • Saksı Seçimi
  • Sulama
  • Isı ve Işık
  • Bulunduğu ortam

Çiçek Bakımında Toprak ve Saksı Seçimi

Çiçeğinizin toprağı ve saksısı aslında birbirini tamamlayan iki unsur. Toprağın kalitesi ve türüne uygun olması çiçeği canlı tutmaya yarayacaktır.


Aynı zamanda saksı seçimide kilit önem taşıyor. Zira çok yüksek sıcaklıkları sevmeyen bir çiçek için metal saksı kullanmak akıllıca olmayacaktır.


Metal ısıyı hızlıca ileteceği için çiçeğinizin köklerine zarar verecektir. Buda çiçeğin ömrünün çok çabuk bitmesine neden olur.

Çiçek Bakımında İdeal Sulama
Bizim gibi birer canlı olan bitkiler alemi, hava, su ve ışık gibi elementlere bizim kadar ihtiyaç duyuyor. Bambaşka bir deyişle çiçeğiniz bir canlı, onu büyütmek gelişimine devam etmek istiyorsanız doğru şekilde sulamanız gerekir.


Bunu da en kolay yine çiçeğiniz ve onun toprağı size söyleyecektir. Çiçekler aşırı yada az sulama yapıldığında bazı tepkiler verir.


Örneğin yapraklarında solmalar, renk değişimleri sulamada bir sıkıntı olduğunu gösterir.


Toprağın nemini ölçerek sulama yapmanız bir çok çiçek türünde faydalı olacaktır.

Çiçek Bakımında Ortam


Türüne göre değişiklik gösterse de ışık, ısı ve bulunduğu ortam her zaman önemlidir. Her şeyden önce çiçeğimiz hangi ortamı seviyor ve ne kadar ışık istiyor? Bunları bilmemiz gerekir.

Örneğin kaktüsler güneş ışığını seviyor, tropikal iklimleri seviyor ve aşırı nemli ortamlarda kolay yetişmiyor.
Yine de çok güneş ışığını seviyor olmasına rağmen öğlen direk güneş ışığına maruz kalmak iyi olmayacaktır.

Nemi seven bitkiler için banyo, mutfak gibi ortamlarda yetiştirilebilir. Benzer şekilde Menekşe nemli ortamları seviyor olmasına rağmen aşırı nem kötü sonuçlara neden olabilir.

Hava akımları da bir başka önemli unsur. Ani sıcaklık değişimleri bir çok çiçek türünde tahribata yol açar. Sevdiğiniz çiçeğin balkonda değilde artık oturma odasında olmasını istiyorsunuz. Ancak sıcaklık değişimini en aza indiği vakit bu değişimi gerçekleştirmeniz gerektiğini unutmayın.


Her şeyden önemlisi çiçekler, bitkiler birer canlı bizim gibi. Bu nedenle yaşamak ve gelişimlerine devam etmek istiyorlar. Bunun olması için yardımcı olmak bizim elimizde 🙂


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir